Legíny

Dámské legíny

Chcete se dozvědět něco víc? Čtěte.

Není žena, která by neměla snad alespoň jedny dámské legíny ve svém šatníku., ale málokterá, žena asi ví, že tato část oděvu má velmi zajímavé historické kořeny, které se zdaleka neváží jen k něžnější části lidstva. Historii legín si přestavíme později.
Ze všeho nejdřív bychom si ale mohli říct co jsou to vlastně legíny?
Základní charakteristika by zněla asi takto: Legíny jsou spodní část oděvu, která velmi těsně obepíná nohy.
Obvykle vídáme legíny na ženách, jako velmi oblíbenou součást outfitu, která je i praktická, protože velmi šikovně zakryje všechny nedokonalosti, esteticky je velmi variabilní a plní svoji termoregulační funkci, navíc velmi pohodlná. Nejčastější materiály použité v moderních legínách jsou polyester, elastan, nylon, akryl, bavlna, někdy se však lze setkat i s vlnou či syntetickým hedvábím.



Dámske legíny jsou velmi univerzálním kouskem šatníku a nosí se částečně zahalené halenkou či sukní nebo plně odhalené a obvykle mají délku nad kotník, ale můžeme se klidně setkat i s tříčtvrtečními či krátkými legínami.
Na mužích vídáme legíny hlavně jako funkční součást oděvu, při sportovním výkonu, kdy se využívají především pro udržení svalové teploty a jako ochrana proti odřeninám. Ženy si je však oblíbily natolik, že se staly nedílnou součástí jejich outfitu a to téměř pro jakoukoliv příležitost, kde plní hlavně estetickou funkci. V současném kontextu legíny odkazují hlavně k původně úzkým kalhotám zeštíhlujícím se od pasu dolů ke kotníkům. V zásadě by se dalo mluvit o punčocháčích, ale není to tak docela pravda, ve Spojených státech se jim říká tzv. „tights“ a toto slovo odkazuje na neprůhledné punčocháče narozdíl od „pantyhose“.
Historie dámských legín:
legíny v nejrůznějších podobách, jsou nošeny jak muži tak ženami již po mnoho století, především jako ochranný prvek oblečení. Dobrře známé jsou punčochové kalhoty, které se nosily od 13. do 16. stol v Evropě a byly součástí mužského dvorního oděvu. Ale legíny jako oddělené kožené nohavice známe i ze Severní Ameriky jako součást oděvu domorodých indiánů a později se staly součástí oděvu lovců a lovců kožešin z řad přistěhovalců. Kovbojové nosili legíny z jelenice jako ochranu před hmyzem a uštknutím jedovatými hady. Stejnou ochrannou funkci měly zřejmě i u domorodých indiánů. Odtud není daleko od využití kožených legíny jako ochranného prvku v armádě.

Legíny nacházejí využití v armádě cca. od 19. století, obzvláště pěchota úžívá legíny k ochraně spodní části nohy před zimou, vlhkostí, pískem a blátem. Dále jako bandáž kotníku. Nejdříve se jednalo pruh silné vlněné tkaniny omotaný těsně kolem boty od kotníku až ke kolenu. Později byly tyto ovinovačky nahrazeny v některých armádách tzv. kamašemi připevněnými přeskami a knoflíky, dole obvykle zajištěny nastavitelným třmenem procházejícím přes podrážku boty v přední části paty. S vývojem nové armádní obuvi v průběhu druhé světové války pak legíny postupně ztrácely své uplatnění a dnes se staly již zcela zbytečnými. V současné době jsou v některých armádách používány už jen pro slavnostní účely.

Legíny stylu capri kalhot, končící uprostřed lýtka nebo nad kotníkem se dostaly do módy v 60- tých letech 20. stol. a nosily se společně se širokým opaskem a pantoflemi na podpatku nebo s tzv. balerínami.

Nylon a elastan, to jsou materiály se kterými se nejčastěji setkáme u sportovních legín, ať už cyklistických nebo běžeckých. Legíny z těchto materiálů jsou obvykle lesklejší než ty, při jejichž výrobě se používá bavlna. Obvykle jsou opatřené závodnímy pruhy a reflexními prvky, tak aby byl zřejmý jejich sportovní účel. Módní dámské legíny pak tvoří vlákna bavlny a elastanu nebo kombinace vláken polyesteru, bavlny a elastanu. Tyto legíny jsou pak dostupné v mnoha možných vzorech a barvách. Tradičně však největší uplatnění nachází černá a odstíny šedé.

Osmdesátá léta dvacátého století. módní vlna nošení tmavých legín pod sukní má původ ve sportovním odívání při moderním tanci a všeobecné rozšíření této kombinace sukně a legín souvisí s uvedením filmu FlashDance v roce 1983 a jeho obrovskou popularitou, kdy se tento streetový styl masivně rozšířil mimo tělocvičny. V současnosti lze ještě stále tento vliv sledovat v kombinaci dámských legín a minisukní, popřípadě v kombinaci dlouhých halenek lemujících linii hýždí a dámských legín.

2 Komentářů

  1. Petronela

    Paráda… Jenom těch linků na krám by tam mohlo být méně…

    1. administrator

      Omlouváme se a slibujeme že omezíme 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *